Skip Navigation Links

Možnosti oprav fasádní omítky z brizolitu

Brizolitové omítky se v současnosti opět dostávají na výsluní. Majitelé starších rodinných či bytových domů provádějí opravy těchto léty poškozených omítek, avšak žádané jsou také při stavbě nových stavebních objektů. Omítky z brizolitu jsou dobře známé již z přelomu 19. a 20. století. V 60. a 70. letech se v tehdejším Československu začaly ve velkém měřítku používat suché omítkové směsi z Horní Břízy. Aktuálně je v České republice jedním z největších výrobců a dodavatelů brizolitové omítky společnost Weber. Tato společnost vlastní certifikovaný systém se zateplením, a tak umožňuje brizolit použít rovněž v případě zateplení stavby.

Proč opravit starou brizolitovou omítku?

Brizolitovou omítku můžete chtít opravit ze dvou důvodů, prvním z nich je estetický vzhled staré fasády, která je ušpiněná a barevně někde jinde než v době samotné realizace. Estetická stránka však nijak neovlivňuje funkčnost omítky. Brizolit má vysokou pevnost, odolnost a životnost minimálně padesát let. V případě, že jsou závady vážnějšího charakteru, např. dochází k zatékání srážkové vlhkosti nebo vzlínající vlhkost způsobuje poškození vodorovné hydroizolace, postupně probíhá kompletní destrukce brizolitové omítky, čímž je deklarovaná životnost narušena. V těchto situacích je oprava staré omítky nutností.

Jaká jsou možná řešení opravy brizolitové fasády?

Kromě možnosti obložení fasády izolačními deskami z vaty nebo polystyrenu jsou možné další způsoby, jak brizolit opravit za použití dalších metod. První variantou je přetření starého brizolitu fasádní barvou, kdy zmizí struktura původní omítky, minimalizuje se třpyt slídy, ale barva zůstává v místech vyškrábané struktury v silnější vrstvě, než na jakou je nastavená ve výrobě. Nevýhodou také je, že fasáda nevypadá nově, ale jen „opraveně“ a je třeba barvu každých 10 až 15 let obnovovat. Dalším řešením je přetažení brizolitu stavebním tmelem, následné vyhlazení škrábané struktury a konečná aplikace tenkovrstvé strukturální omítky. V této situaci je nutné použít docela silnou vrstvu tmelu, což nepříznivě zvyšuje difúzní odpor fasády a vzhledově tak nepůsobí moc dobře.

Nejlepším možným řešením se jeví technologie společnosti Weber, nabízí materiál, který má k původnímu brizolitu nejblíže. Jedná se o minerální škrábanou omítku pro ruční a strojní zpracování ve dvou zrnitostech a mnoha odstínech.

Fotogalerie:

Stěna před aplikací Kotvící rastr pro brizolitovou omítku
Stěna před aplikací Kotvící rastr pro brizolitovou omítku
Ruční nanášení brizolitové omítky Pohled na opravenou brizolitovou omítku
Ruční nanášení brizolitové omítky Pohled na opravenou brizolitovou omítku 

Kde působíme

  • Liberec
  • Jablonec nad Nisou
  • Ústí nad Labem
  • Mladá Boleslav
  • Praha
  • Turnov
  • Nový Bor
  • Rumburk a Varnsdorf
  • Děčín
  • Hradec Králové

a další města v tomto okruhu. Pro více informací nás kontaktujte zde

 

AKTUALITY

22
22.02. 2018
Specializovaný web Brizolit.eu
Spustili jsme pro vás specializovaný web, který zaměřuje na břizolitove omitky. Najdete zde i krátké video z našich realizací.

15
15.03. 2017
Čištění fasád
Jaro je ideální čas na údržbu stavby. My jsme pro Vás připravili novou službu - čištění fasády. Přečtěte si proč takové čištění je důležité a zda je vhodné i pro vás.

02
02.12. 2016
Dotace z progamu Nová zelená úsporám a IROP
Zajímává možnost využití dotací pro rekonstrukci bytového, nebo rodinného domu? Přečtete si náš nový článek o této problematice.

02
02.03. 2015
Brizolitová omítka od nás
Od letošního roku nově v nabídce brizolitové omítky. Více se o nich dočtete zde.

01
01.05. 2014
Výprodej strukturálních omítek
 Výprodej skladových zásob strukturálních omítek, pro více informací nás kontaktujte http://www.zatepleni-vancl.cz/Kontakt.aspx

01
01.01. 2014
Programy SFRB pro rok 2014
 Podle schváleného rozpočtu na rok 2014 je připraveno 1,32 mld. Kč na programy pro podporu bydlení.
Přesný výčet naleznete na www.sfrb.cz/o-sfrb/aktualne/


05
05.12. 2012
Schválení programu Panel 2013 +
Vláda dnes schválila nařízení vlády, podle kterého bude Státní fond rozvoje bydlení poskytovat nízkoúročené úvěry na opravy a modernizace bytových domů. Více zde...

27
27.11. 2012
Nová zelená úsporám
Ministerstvo životního prostředí dnes představilo návrh programu Nová zelená úsporám, kterým se bude zabývat vláda, která jeho výslednou verzi bude také schvalovat.
Více zde